Завдання
Водієм Захаровим на автомобілі, що належить АТП 21003, була заподіяна шкода здоров'ю Старкова. За порадою адвоката потерпілий звернувся до суду з позовом на водія Захарова про відшкодування збитків. У судовому засіданні суддя пояснив позивачу, що він подав позов до неналежного відповідача, бо належним відповідачем може виступити тільки АТП 21003. На пропозицію суду про заміну неналежного відповідача позивач не дав своєї згоди. Тоді суд згідно зі ст. ЗЗ ЦПК притягнув до справи АТП 21003 як співвідповідача.
Чи правильно вчинив суд?
Завдання
Суддя Московського р-ну м. Харкова 15.10.2005 р. від¬
крив провадження у справі за позовною заявою Прохорова В.А.
до Прохорової Ж.В. про поділ спільно нажитого майна, призна¬-
чивши попереднє судове засідання на 30.10.2005 р.
У попере¬дньому судовому засіданні суддя переконав сторони закінчити
спір, уклавши мирову угоду, та допоміг їм виробити її умови.
Пі¬сля цього він виніс ухвалу про визнання мирової угоди та за¬-
криття провадження у справі.
Чи правомірні дії судді? Чи входить до завдань прова¬дження у справі до судового розгляду досягнення мирової угоди між сторонами?
Завдання
Борисенко звернувся до Васильківського районного суду Київської обл. з позовом до Петренка про усунення пере¬шкод у користуванні земельною ділянкою та відшкодування мо¬ральної шкоди посилаючись на те, що відповідач самовільно за¬хопив частину його земельної ділянки площею 0,04 га, обгоро¬див її і відмовляється звільнити. Цими неправомірними діями за¬вдає йому моральної шкоди.
У ході судового розгляду Борисенко підтримав Свої позо¬вні вимоги, зазначивши, що звертався за вирішенням спору щодо меж земельної ділянки до Петрівської сільської ради Васильків¬ського р-ну, однак Петренко із рішенням сільської ради був не¬згодний і не виконав його.
Ухвалою Васильківського районного суду провадження у справі закрито на підставі п. 1 ст. 205 ЦПК України. Закриваючи провадження у справі, суд виходив із того, що даний спір не під¬лягає розгляду в судах, оскільки відповідно до ч. З ст. 158 Земе¬льного кодексу України земельні спори в межах населених пунк¬тів щодо меж земельних ділянок, які перебувають у власності і користуванні громадян, вирішуються органами місцевого само врядування.
Дайте оцінку діям суду. Які органи уповноважені зако¬ном вирішувати земельні спори? Чи поширюється юрисдикція суду на всі земельні спори?
Завдання
Районний суд прийняв рішення у справі за позовом Іван-ченка до автопідприємства про надання квартири та відшкодування моральної шкоди. У задоволенні позову було відмовлено.
Іванченко в апеляційному порядку оскаржив зазначене рішення районного суду, посилаючись на його незаконність та необґрунтованість. В апеляційній скарзі він просив рішення суду скасувати та витребувати нові докази, оскільки він вважав, що наданих районному суду доказів достатньо для задоволення його позову.
Суддя районного суду залишив апеляційну скаргу без ру¬ху на підставі статей 121, 297 ЦПК, зазначивши, що: 1) скарга не надрукована, а її рукописний текст неможливо прочитати; 2) не зазначена дата подання заяви про апеляційне оскарження, 3) не конкретизоване клопотання про скасування рішення суду; 4) від¬сутні копії скарг та доданих до неї документів відповідно до кі¬лькості осіб, які беруть участь у справі; 5) на порушення ст. 7 ЦПК скарга написана не державною мовою; 6) не зазначено по¬важність причин неподання доказів до районного суду та не о᬴рунтовано прохання про витребування нових доказів.
Чи правильні дії судді? Чи всі зазначені вище вказівки суду є підставами для залишення апеляційної скарги без руху? В яких випадках нові докази можуть бути витребувані при апеля¬ційному перегляді справи?
Завдання
15 березня 2006 р. Зеньков П.К. звернувся до суду із по¬
зовом до Севастопольської філії відкритого акціонерного товарис- ¬
тва "Укртелеком" про поновлення на роботі, стягнення заробітної
плати за час вимушеного прогулу, відшкодування матеріальної та
моральної шкоди, мотивуючи це тим, що наказом від 21 січня
2006 р. № 23 його безпідставно звільнено з посади начальника 2-
го відділу згідно з п. 2 ст. 40 КЗпП у зв'язку з невідповідністю за¬йманій посаді внаслідок недостатньої кваліфікації.
Суддя Ленін¬ського районного суду м. Севастополя ухвалою від 20березня
2006 р. залишив позовну заяву Зенькова П.К. без руху, мотивуючи
це тим, що позивачем не сплачені витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи, й надав Зенькову П.К.
строк до 30 березня для усунення недоліків.
Чи правомірні дії судді Ленінського районного суду м. Севастополя? В якому розмірі та порядку сплачуються витрати на у інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи? Яким чи¬ном має діяти Зеньков П.К.?
Завдання
Семенов звернувся до суду з позовом до Кирилова про усунення перешкод в реалізації свого права власності на буди¬нок. У позовній заяві позивач зазначив, що за договором купівлі продажу придбав будинок у Шевчука, але фактично не може ним користуватися, оскільки у будинку проживає Кирилов і не хоче добровільно виселятися. При розгляді справи суду доводилося неодноразово відкладати судовий розгляд з таких підстав: впер¬ше для вступу у справу представника, оскільки позивач заявив клопотання про те, що хоче вести справу через представника - адвоката Іванова; вдруге, коли належним чином повідомлений"- позивач не з'явився у судове засідання і не надав відомостей про причини неявки, хоча представник позивача з'явився у судове засідання; третій раз суд відклав розгляд справи тому, що не з'явився належним чином повідомлений відповідач, від якого надійшло клопотання про відкладення розгляду справи у зв'язку із його хворобою; четвертий - коли відповідач не з'явився, хоча т у справі є відомості про вручення йому повістки; вп'яте суд відклав розгляд справи, у зв'язку із необхідністю подання нових до¬казів позивачем.
Який строк розгляду справи судом встановлений ЦПК? Чи у всіх випадках було достатньо підстав для відкладення роз¬гляду справи? У чому відмінність відкладення розгляду і оголо¬шення перерви у розгляді справи?
Завдання
Профспілковий комітет заводу "Комунар" звернувся до
суду із заявою про обмеження цивільної дієздатності В. в наслідок того, що він зловживає спиртними напоями. В заяві було за¬
значено, що В. неодноразово приходив на роботу у нетверезому
стані, його дружина декілька разів зверталась до профкому з
проханням про застосування до чоловіка заходів громадського
впливу у зв'язку з тим, що він зловживає спиртними напоями.
Суд, розглянув справу, виніс рішення про обмеження ци¬вільної дієздатності В., направив копію рішення до органів опіки та піклування для встановлення піклування та призначення пік¬лувальника.
Чи правомірні дії суду? Визначте порядок відкриття про¬вадження та розгляду справ про обмеження цивільної дієздатно¬сті фізичної особи. Зазначте вимоги до судового рішення по цих справах.
Завдання
С. після смерті батька одержав у спадщину житловий бу-
динок. Згідно з умовами заповіту він повинен був надати одну із кімнат будинку у довічне користування. На прохання Р. надати кімнату у користування С. відмовив, пояснивши це тим, що цю кімнату зараз займає наймач Т., з яким було укладено договір найму. Р. звернувся з позовом до С, вимагаючи передання йому у користу¬вання кімнати. Під час розгляду справи С. заявив клопотання про притягнення до участі у справі Т. як третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача. Т. з'явився за викликом Завдання
Слухання справи за позовом Смирнова до ЗАТ "Діло"
про поновлення на роботі, стягнення заробітної плати за час ви¬мушеного прогулу, а також внесення змін у трудову книжку що¬
до причини звільнення відбувалося з використанням технічного
запису судового засідання. Проголошуючи рішення, суддя вказав
(і це відтворено у записі) про задоволення всіх вимог позивача.
Однак отримавши копію рішення позивач побачив, що в ньому
нічого не вказано щодо вимоги про зміну формулювання причи¬ни звільнення у трудовій книжці.
Яким чином усунути вказану невідповідність?
суду і у судовому засіданні надав пояснення у справі на користь відповідача.
Чи є підстави для задоволення такого клопотання? Якими правами користуються у процесі треті особи, які не заявляють са¬мостійних вимог щодо предмета спору?
Завдання
28.11.2005 р. Ливак Т.П. звернулася до Люботинського
міського суду Харківської обл. з позовом до Бортнянського С.В.,
1993 р.н., про визнання права власності на майно. Свої вимоги
позивачка мотивувала тим, що з жовтня 2003 р. вона проживала
однією сім'єю з Бортнянським В.Ю. у м. Люботин. Вони мали єдиний бюджет, вели спільне господарство та за період спільного проживання придбали майно: автомобіль ВАЗ-2113, будівельні матеріали, предмети домашньої обстанов¬ки та побуту. Бортнянський В.Ю. 04.03.2005 р. помер. Його єди¬ним спадкоємцем є Бортнянський С.В., який проживає на тери¬торії Київського р-ну м. Харкова. Ухвалою судді Люботинського міського суду Харківської обл. від 06.12.2005 р. провадження у справі було відкрито й призначене попереднє судове засідання. Законний представник Бортнянського С.В. Бортнянська М.О. подала апеляційну скаргу, в якій просила ухвалу про відкриття провадження у справі скасувати як таку, що постановлена з не¬дотриманням правил підсудності.
Чи підлягає апеляційна скарга задоволенню? Якому суду підсудна дана цивільна справа?
Завдання
Міська клінічна лікарня № 1 звернулася 03.02.2007 р. до суду за місцем свого знаходження з заявою про обов'язкову госпіталізацію до протитуберкульозного закладу Д., в зв'язку з тим, що при проведенЗавдання
Кутузов подав позов на Смирнова про стягнення боргу у сумі 1200 грн. за розпискою і, підтверджуючи свої вимоги,
просив допитати свідків Молюту, Сердюка, Нечитайло, які були присутні при укладанні договору позики і підписалися у розпис¬ці. Смирнов заперечував проти позову, посилаючись на те, що в присутності своєї жінки Смирнової повернув борг, але розписку у позивача не витребував.
Вирішіть питання про належність і допустимість доказів у даній справі.
ні обстеження в нього було виявлено за¬хворювання на туберкульоз. Суддя прийняв заяву і відкрив про¬вадження у справі, а 5.02.2007 р. він розглянув справу у відкри¬тому судовому засіданні за участю представника міської клініч¬ної лікарні № 1 та Д.
Чи законні дії судді? Визначте порядок відкриття прова¬дження та розгляду справ про обов'язкову госпіталізацію фізич¬ної особи до протитуберкульозного закладу